Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce?

Zmotoryzowane rodziny mają obowiązek dbać o bezpieczeństwo jazdy wszystkich pasażerów. Wielu rodziców zastanawia się, od kiedy dziecko może jeździć na podstawce, którą nakłada się na siedzenie w samochodzie. Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w odpowiednich przepisach.

Od fotelika do podstawki

Przewożenie małego dziecka samochodem wymaga posiadania odpowiedniego siedzenia. W przypadku maluchów, których wzrost nie przekracza 135 cm, stosuje się fotelik. Siedzisko tego typu ma na celu ochronę na całej długości ciała. Jego wysokość powinna sięgać czubka głowy dziecka w pozycji siedzącej. Pierwszy fotelik otrzymuje już noworodek, którego odbiera się w takim akcesorium ze szpitala. Wraz ze wzrostem dziecka zmieniają się modele fotelików. Jest to element, który nie „rośnie”, więc gdy dziecko za bardzo wystaje spoza jego krańców, warto pomyśleć o zmianie na większy egzemplarz. Kolejną ewolucją jest przesiadanie się na tak zwany poddupnik lub booster. Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce?

Wzrost, waga i wiek dziecka

Kupując fotelik do samochodu, rodzice zwykle kierują się oznaczeniami producenta. Są one podawane w kilogramach lub miesiącach. Oba te parametry warto dopasować do wzrostu własnego dziecka. Bywa, że półroczny maluch jest na tyle duży, że potrzebuje fotelika jak roczne dziecko. Wzrost jest także ważnym wyznacznikiem w przypadku stosowania podstawki. Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce? Przepisu podają, że taki element można stosować zamiast fotelika w momencie, gdy dziecko osiągnie 25 kilogramów. Większość podkładek przeznaczona jest dla dzieci ważących nie więcej niż 36 kg, co odpowiada mniej więcej trzeciej, czwartej klasie szkoły podstawowej.

Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce

Praktyka pokazuje, że już maluchy z zerówki osiągają wzrost, który uprawnia je do jazdy na poodupniku. Jaki jest cel siadania na tym elemencie? Specjaliści podkreślają, że podstawka zapewnia ochronę brzucha małego pasażera. Przednie, górne kolce biodrowe dość długo się kształtują, dlatego tak ważne jest zabezpieczenie okolic miednicy podczas jazdy samochodem. W momencie wypadku pas bezpieczeństwa szybko zsuwa się, uciskając brzuch. Może to prowadzić do poważnych obrażeń. Podstawka w znacznym stopniu zmniejsza niebezpieczną siłę nacisku. Bezpieczne akcesoria dla małych podróżników można nabyć w sklepie Smarkacze.

Po przekroczeniu wagi 36 kg nie ma konieczności jazdy w foteliku lub na podstawce. Dziecko może siedzieć zarówno na tylnym, jak i przednim siedzeniu. Obowiązują go takie same zasady bezpieczeństwa jak dorosłych pasażerów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl